Librat

Në Preshevë sigurohen librat në gjuhë shqipe

Nxënësit shqiptarë të Luginës së Preshevës nuk do ta kenë më problem mësimin në gjuhën e tyre amtare kjo pasi që tashmë janë siguruar librat në gjuhën shqipe.

Ragmi

Mustafa: Gjendja në Medvegjë është alarmante, Serbia po tenton të bëjë spastrim etnik

Serbia përmes procedurave burokratike administrative po tenton të bëjë spastrimin etnik të shqiptarëve në Luginën e Preshevës. Mijëra adresa të vendbanimeve në regjistrat civilë janë fshirë në Komunën e Medvegjës.

Df878db6 6c9f 484d a976 1b590c59d158

Ragmi Mustafa: Nuk i kemi dërguar letër të re Mogherinit

Përfaqësuesit e Luginës së Preshevës, përmes një letre kanë kërkuar që çështja e shqiptarëve të përfshihet në dialogun Kosovë-Serbi.

Lugina 780x439

27 vjetori i Referendumit në Luginën e Preshevës, kur kërkuan bashkim me Kosovën

Para 27 vitesh shqiptarët e Luginës së Preshevës në vigjilje të shkatërrimit të RSFJ –së me anë të Referendumit u deklaruan për autonomi politike e territoriale me të drejtë bashkimi me Kosovën.

14691730525c77bf07108e4151038517 v4 big e1551372767464 780x439

Vuçiq: Medvegja dhe Banja e Sijarinës do të mbeten në Serbi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se Medvegja dhe Banja e Sijarinës do të mbeten në Serbi.

49727964 1955775367869641 8299107470031192064 n

14 vjet nga vrasja e 16 vjeçarit Dashnim Hajrullahu

Janë mbushur 14 vjet nga vrasja e 16 vjeçarit Dashnim Hajrullahu nga Rahovica e Preshevës, i cili u vra nga xhandarmeria serbe.

Autobusi1 489x365

Autobusi rrëshqet në akull në Serbi, 3 të vdekur dhe 32 të plagosur

Beograd, AP – Policia e Serbisë ka njoftuar se një autobus u rrëzua në rrugë dhe u përmbys në mes të borës në jug të shtetit serb, duke lënë 3 të vrarë në vend dhe 32 persona të plagosur.

313241 fpvo4a5u1o 1 780x439

Qeveria e Serbisë mbyll terminalin doganor në Preshevë

Nën arsyetimin se ka rënë importi dhe eksporti, Qeveria e Serbisë ka mbyllur terminalin doganor në Preshevë, duke e zhvendosur në Vranjë, 40 kilometra larg kufirit. Mbyllja e këtij terminali ka ngjallur reagime në Luginën e Preshevës, ku këtë vendim e shohin si reflektim politik.

46809986 1924470020955300 5746125978111836160 n

Policia serbe mbyll objektin e RTV Preshevës

Rreth orës 16:00 të ditës së sotme, inspektorati kundër zjarrit me asistencë të policisë serbe, ka mbyllur sërish institucione të komunës së Preshevës, themelues i së cilave është Kuvendi Komunal i Preshevës.

Nexhib memishi 640x640 e1541344935382

Zgjedhjet e Këshillit Nacional të Shqiptarëve, komisionerët kërcënojnë me jetë gazetarët në Bujanoc

Në zgjedhjet e Këshillit Nacinal të Shqiptarëve mediat në Bujanoc janë përballur me kërcënime.