55ed969b de1e 4db9 8889 cf912fdcf1b9

Rakiq: Serbët në Kosovë duhet të kenë një flamur

“Populli serb e di se raporti i institucioneve të Kosovës ndaj serbëve është i pashembullt, veprimi ynë brenda këtyre institucioneve është luftë e përditëshme në të cilën nuk ka kushte të drejta e as minimum të respektit ndaj popullit tonë, por pa marrë parasysh pengesat, ne nuk kemi alternativë tjetër përveç se të luftojmë dhe të punojmë”, ka deklaruar kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq.

8a990135 d56b 4cb1 b2c8 fffd6efdf3d4

Policia zbulon bastoren në llap, shoqërohen në stacion 16 persona

Në një lokal pa mbishkrim në Podujevë, të dielën pas orës 18:00, janë zhvilluar veprimtari të lojës së fatit (bastore).

0d5a4228 972f 41c8 a47b bbcf54c3d414

Arrin në 100 numri i viktimave në Gjilan, nga Covid-19

Në Gjilan që prej fillimit të pandemisë COVID-19, numri i personave që e kanë humbur betejën me COVID-19 ka shkuar në 100.

E6a4ed24 9292 4069 a0ee 19af0279f3ea

7 raste të vdekjes brenda 24 orëve nga Covid19, 296 të infektuar

Gjatë 24-orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK-së dhe laboratorët privatë me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.659 mostra të marra nga SHSKUK-ja dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 296 raste pozitive.

E2ba0fe7 7bdc 468b 9b2f f3d33a764921

Ambasadori amerikan përkujton Masakrën e Reçakut: Do të angazhohemi për të siguruar drejtësi

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, me një status në Twitter ka përkujtuar masakrën e Reçakut.

3b8f013a 978b 4b05 8d9a bb481351a092

Hoti njofton se do të rriten pensionet mbi 100 euro, do të vazhdohet dyfishimi i skemave sociale

Avdullah Hoti, ka shpalosur programin për rimëkëmbje ekonomike për vitin 2021. Ndër të tjera, kryeministri në detyrë ka paralajmëruar rritjen e pensioneve nën 100 euro.

4f402770 b580 49df 8dc0 112b30aec606

Tri gra të zhdukura në 24 orët e fundit

Tri gra janë raportuar si të zhdukur vetëm në 24 orët e fundit në Kosovë.

515ab32e 7d93 42c5 969f 0446adfc477d

Katër të vdekur si pasojë e Covid19

IKSHPK-ja njofton se brenda 24- orëve janë raportuar 4 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitivë. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Suharekë 2 raste (89, 64 vjeç), Drenas 1 rast (78 vjeç), Lipjan 1 rast (76 vjeç).

5cc0cb1c 1a2d 45e4 b55a 20c4f08f98d7

Pejë, 11 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë

Në Spitalin Rajonal të Pejës i cili përfshinë Pejën, Deçanin, Istogun dhe Klinën janë duke u trajtuar 65 pacientë të infektuar me SARS-CoV-2.

4f6df0c5 0a8e 4f5f 8a4d 9e364815475e

Hoti sqaron ‘të pavërtetat’, rreth dialogut

Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti, ka sqaruar qasjen e tij dhe të Qeverisë së Republikës së Kosovës në raport me procesin e dialogut në të cilat sipas tij po thuhen gjëra të pavërteta.