Auto 32525824   26 08 2014   forex271468938450

Shoqëria civile: Transparenca financiare e subjekteve politike drejt përkeqësimit

Organizatat e shoqërisë civile po vlerësojnë se transparenca financiare e subjekteve politike është drejt përkeqësimit.

Auto auto qeveriambledhja1549383050 850x560 600x3601556030064

42 mijë euro nga buxheti i rezervave shtetërore i jepen Zyrës për Sfida të Mijëvjeçarit

Mbledhja e 103-të e Qeverisë së Kosovës ka filluar në ora 10:00 dhe është duke u mbajtur edhe në këto momente.

Amcham logo tv e1521409703914

Oda Amerikane kërkon që paga minimale të marrë për bazë aftësinë konkurruese të sektorit privat

Në vijim të thirrjeve të fundit të grupeve politike për rritje të pagës minimale, Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë përmes në komunikate për media përsërit qëndrimin e saj se paga minimale duhet të jetë reflektim i parametrave ekonomikë në vend dhe nuk duhet ndryshuar pa marrë për bazë aftësinë konkurruese të sektorit privat.

B 4 600x360

Vjen lajmi i madh nga Bitcoin

Bitcoin përkundër vjedhjes në bursën më të madhe të kriptovalutave Binance, është rritur me 10 për qind në 24 orët e fundit duke tejkaluar kufirin prej 7 mijë dollarëve

Nn

Kosova me orientim të gabuar të buxhetit

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh) ka parashikuar rritjen ekonomike për Kosovën prej 4% për vitin 2019, ndërsa në krahasim me vendet e rajonit, sipas BERZh-it Kosova qëndron më mirë.

Euro 1 600x360

Ndahen mbi 10 milionë euro për të burgosurit politikë

Mbi 10 milionë euro nga buxheti i Kosovës janë ndarë sivjet për kompensimin financiar të ish të burgosurve politikë. Sipas një dokumenti zyrtar që e posedon gazeta “Zëri”, në tremujorin e parë të këtij viti ka një rritje të shpenzimeve për këtë kategori për rreth 200 për qind në raport me vitin e kaluar, por në Ministrinë e Punës thonë se sivjet ende s’janë realizuar pagesat.

Rezidenca

Qeveria ndan afër 60 mijë euro për rezidencën “Ibrahim Rugova”

Qeveria e Kosovës ka ndarë të martën afër 60 mijë euro mjete për pagesën e punonjësve me kontrata për shërbime të veçanta në rezidencën presidenciale “Ibrahim Rugova” (57 mijë e 934 euro).

Dbf 4654 780x439

Limaj dhe Shala zotohen për përmirësimin e politikave fiskale

Zëvendëskryeministri, Fatmir Limaj dhe ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala kanë vizituar sot fabrikën për prodhimin e tekstilit “TexCo”, ku janë njohur për së afërmi në lidhje me punën që bëhet aty. Këta dy të fundit janë zotuar se Qeveria do t’i mbështes prodhuesit, në mënyrë që të hapen vende të reja të punës.

Kosova kufi

Sot skadon ultimatumi i Vuçiqit për taksën, Kosova nuk zmbrapset

Ministri i Tregtisë dhe i Industrisë, Endrit Shala ka thënë se taksa do të mbetet deri në njohjen e Kosovës nga Serbia.

Jkhjkhjk

Qeveria lë pa punë 66 punëtorë të Lotarisë, Ministria e Financave nuk e procedon Ligjin e ri

Qeveria lë pa punë 66 punëtorë të Lotarisë, Ministria e Financave nuk e procedon Ligjin e riMbi 60 punëtorë të Lotarisë së Kosovë nga 8 maji i këtij viti do të mbesin në shtëpi. Gjithë kjo për faktin se po këtë ditë do të hyjë në fuqi Ligji që ndalon lojërat e fatit. “Shpëtim” për ta mund të jetë procedimi në Kuvend i Ligjit për Lotarinë. Aktualisht ligji gjendet në Qeveri, dhe ende nuk është proceduar. Lumir Abdixhiku thotë se ai ende nuk ka marrë konfirmim rreth kërkesës për procedim të këtij Ligji, ndërkohë në Lotari deklarojnë se kanë marrë premtime nga Grupet Parlamentare se ky ligj do të procedohet shpejt.