A52f088b 936a 40bf a909 9a977c89da53

Arrestohen dy persona për bixhoz të paligjshëm në Pejë

Janë arrestuar dy persona në Pejë nën dyshimin që merreshin me bixhoz.

F49b7778 9b53 4eb3 9fce 69ebda93c7c8

Në mbarë botën janë mbi 20 milionë të infektuar dhe rreth 14 milionë të shëruar nga Covid-19

COVID-19 po vazhdon të paraqet kërcënim serioz për të gjithë botën, duke marrë jetën e shumë njerëzve që nga dhjetori i vitit të kaluar kur u shfaq për herë të parë në Wuhan të Kinës.

564c6061 40b4 44f2 8517 e380293f93b5

205 raste të reja me COVID-19 në Kosovë e 163 të shëruar

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 521 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 205 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 11 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

4caa75c5 c004 463b 9911 485a80726577

Pamje shqetësuese/ Tollovi në Gjakovë për t’i marrë 130 euro

Kanë kaluar më shumë se pesë muaj prej kur qytetarët e vendit tonë po ballafaqohen me pandeminë COVID-19, derisa numri i të infektuarve ka shkuar mbi 10 mijë.

62bed706 a992 4f89 bfb2 b25937afb800

Ish-sekretari i përgjithshëm në MSh: Prej vitit 2016-2019 janë pranuar mbi 70 donacione nga Serbia

Ish-sekretari i përgjithshëm në Ministrinë e Shëndetësisë, Naim Bardiqi gjatë raportimit para Komisionit Hetimor Parlamentar për menaxhimin e COVID-19, ka dalë me shifra rreth numrit të donacioneve të ardhura nga Serbia në Kosovë gjatë periudhës 2016 deri më 2019.

22ef7f72 3bd4 444e a228 262182c282b4

Ky është numri i pacientëve në QKUK dhe spitalet e përgjithshme me COVID-19

Komiteti për menaxhim të situatës me COVID-19, i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK), ka mbajtur takimin e rregullt, në të cilin është shqyrtuar situata e fundit me koronavirus në klinikat e QKUK-së, spitalet e përgjithshme dhe institucionet tjera shëndetësore.

0049e1d1 a1a6 4b6d ab9b 2d270730dcc4

Ministrja serbe: Nuk do të heqim dorë nga ndjekja e ish-ushtarëve të UÇK-së

Ministrja serbe e Drejtësisë, Nela Kuburoviç, tha se Serbia kurrë nuk do të heqë dorë nga ndjekja e ish-ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, për siç tha ajo, krimet e supozuara ndaj popullatës serbe.

Cbc633b4 aec3 415d a858 5b19d9667f1e

Komunat do të vendosin për rikthimin e nxënësve në shkolla

Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka përgatitur tre skenarë të ndryshëm për fillimin e vitit të ri shkollor, më 1 shtator, kurse zbatimi i udhëzimeve varet nga drejtoritë komunale të arsimit.

E7c6c9df f45a 409e 96b6 8e227b521520

Haxhi Shala “selam” Nismës: Do të ngelni humbësa, mua po më forconi, shihemi në zgjedhjet e ardhshme

Deputeti i AAK-së, Haxhi Shala e ka “goditur” ish partinë e tij, Nismën Socialdemokrate.

2c7ff80f e1f6 4424 b1cd 832f0d320c03

Virologët gjejnë “pikën e dobët” të Covid-19, publikohet studimi shpresëdhënës

Yunjeong Kim dhe Kyeong-Ok “KC” Chang, virologë në Kolegjin e Mjekësisë Veterinare në Universitetin Shtetëror Kansas kanë publikuar një studim që tregon një trajtim të mundshëm terapeutik për COVID-19.